Wiener Prater

Wiener Prater
Autor: Original uploader was Stemonitis at en.wikipedia (Praca własna) [PD-user], Hauptallee.jpg

Wiener Prater – park publiczny (1700 ha) w Wiedniu, położony między Dunajem a Kanałem Dunajskim. Niegdyś były to tereny łowieckie Habsburgów, które cesarz Józef II udostępnił publiczności w 1766 r. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa pratum, co oznacza tyle co łąki. Jest to popularny ośrodek wypoczynkowo-sportowy. W parku pokręcić się można na prawie wszystkich możliwych rodzajach karuzel. Jest to też wspaniałe miejsce na zwykły spacer i chłoniecie atmosfery rozbawionego Wiednia. Po drodze, na Rondeau i Calafatti Platz, łatwo wpaść na jedną z kolorowych, metalowych rzeźb przedstawiających ludzi uczestniczących w dziwnych, nieco tajemniczych happeningach.

Największy i najbardziej znany Diabelski młyn (niem. Wiener Riesenrad) ma prawie 65 m wysokości i waży 430 ton. Obraca się bardzo powoli, co pozwala na delektowanie się widokiem Wiednia.

Miejsce zabaw i spotkań jest nazywane Wurstelprater. Wiedeńczycy mogą tam podróżować koleją parkową Liliputbahn. Znajduje się tutaj wielki lunapark, a w nim przerażające kolejki, domy strachu, karuzele i inne.

Park jest otwarty od 10 rano do północy, od 15 marca do 31 października. Kilka atrakcji, takich jak restauracje lub budki z jedzeniem, jest otwartych przez cały rok. Park można odwiedzać bezpłatnie. Cena za bilet na poszczególne atrakcje wynosi od 1 do 15 Euro.

Na terenie parku znajduje się stadion Ernsta Happela i Republika Kugelmugel.

Historia

Obszar,z którego składa się współczesny Prater po raz pierwszy był wspomniany w 1162 r., kiedy cesarz Fryderyk I ofiarował tę ziemię mężczyźnie o imieniu Konrad. Nazwa "Prater" została użyta po raz pierwszy w 1403 r. i była związana z małą wyspą na Dunaju. W 1560 r. strefa Prateru zamieniła się w tereny łowieckie. 7 kwietnia 1766 cesarz Józef II ogłosił Prater bezpłatną publiczną rozrywką i pozwolił na założenie w tym miejscu kafejek, które stały się początkiem współczesnego parku rozrywki.

© Źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)