Wien Hauptbahnhof

Wien Hauptbahnhof
Autor: User:My Friend (Praca własna) [CC-BY-SA-3.0-migrated lub GFDL], Bahnorama_1.JPG

Wiedeński Dworzec Główny – (niem: Wien Hauptbahnhof, w skrócie: Wien Hbf) budowana stacja kolejowa w Wiedniu. Zastąpi dworzec końcowy Südbahnhof stacją przelotową, która połączy cztery główne kierunki linii kolejowych dochodzących do Wiednia:

  • z północy (Czechy, Břeclav) i dalej do Polski (Zebrzydowice),
  • ze wschodu - linie w kierunkach Słowacji (Bratysława) i Węgier (Budapeszt),
  • z południa - linia do Graz, Wiener Neustadt i dalej do Włoch (Triest),
  • z zachodu - linia do Salzburga i dalej do Niemiec

Wcześniej linie te kończyły się na dworcach Südbahnhof, West i innych mniejszych. Przesiadki pomiędzy dworcami były uciążliwe i wiązały się z korzystaniem z komunikacji miejskiej (np. przejście z dworca Südbahnhof na Wien West wiązało się z półgodzinną jazdą tramwajem nr 18).

Plan budowy

Rada miasta zgodziła się na budowę stacji w dniu 15 grudnia 2006 roku. Budowa rozpoczęła się w czerwcu 2007 roku i wymagała wcześniejszej przebudowy stacji S-Bahn Südtiroler Platz. W 2008 roku S-Bahn i U-Bahn na Südtiroler Platz zostały ze sobą połączone, a dworzec Südbahnhof został zburzony. Pociągi kończące wcześniej bieg na tej stacji – po zmianie rozkładu jazdy z dnia 13 grudnia 2009 – zostały przekierowane na dworzec Wien Meidling. Budowa stacji rozpoczęła się w kwietniu 2010 r [1]. Otwarcie stacji jest planowane po zmianie rozkładu jazdy w grudniu 2012 roku, ale pełną funkcjonalność osiągnie dopiero w 2015 roku.

© Źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)