Maroko - Marrakesz

Marakesz. Najciekawsze miasto Maroka. Całe miasto zbudowane jest z czerwonego ziemistego materiału. Jego głównym składnikiem jest czerwona glinka, która występuje powszechnie w okolicznych górach Atlas. Nawet nowoczesne budynki są wpasowane w charakter miasta. Marakesz jest nieformalną stolicą południowej części Maroka. Jest to silny ośrodek turystyczny i administracyjny. Miasto jest na tyle ciekawe, że ogromną posiadłość kupił tutaj wraz ze swoim partnerem sławny francuski projektant Yves Saint Laurent. Przy rezydencji znajdują się unikatowe w skali świata ogrody botaniczne zaprojektowane i stworzone przez innego francuza Jacquesa Majorelle, od którego wzięła się ich nazwa – ogrody Majorelle. Ogrody zawierają ogromną kolekcje kaktusów oraz gatunki ptaków występujące tylko w północnej Afryce. W ogrodach mieści się również muzeum sztuki, w którym wystawione są między innymi materiały z prywatnej kolekcji Saint-Laurenta. Niestety nie mogliśmy zobaczyć muzeum, gdyż było akurat w remoncie. Po śmierci prochy Yves Saint Lourenta zostały rozrzucone na terenie ogrodów.

Ogrody Majorelle

W Marakeszu znajdziemy mnóstwo wspaniałych luksusowych i drogich hoteli, które są odwiedzane przez sławnych polityków czy artystów. Miasto ma po prostu niesamowity magnetyzm i przyciąga szerokie rzesze turystów. My również po wizycie w mieście postanowiliśmy, kiedyś do niego jeszcze wrócić na dłuższy pobyt.

 

Pałac El Badi

Marakesz jest pełen atrakcji. Jedną z nich jest plac Dżemaa el-Fna. Plac jest ogromny, wypełniony straganami, stoiskami, jest tu mnóstwo ludzi, panuje ogromy gwar i ruch. Można tu kupić właściwie wszystko, od soku świeżo wyciskanego z pomarańczy, przez grillowane kozie głowy, aż po dywany i lampy marokańskie. Oprócz tego możemy pooglądać różne pokazy, np. zaklinaczy węży (tych tylko do zachodu słońca), posłuchać opowiadań (po francusku lub w jednym z lokalnych dialektów) i spotkać różnej maści naciągaczy. Uprzedzamy że roi się tam również od kieszonkowców i obmacywaczy i ocieraczy. Są to osoby, które znienacka mogą podejść i zacząć się w jednoznaczny sposób ocierać o nas genitaliami. Niejednokrotnie zdarza się, że osoby te pod „sukienką” nie mają bielizny i u mężczyzn powstaje tzw. „namiot. Ocieraczami i obmacywaczami nie są jakby można było przypuszczać tylko mężczyźni zdarzają się także kobiety i nie jest powiedziane, że ich ofiarą padają osoby przeciwnej płci, może się zdarzyć, że pan zacznie ocierać się o pana a pani o panią. Generalnie trzeba się mieć na baczności. Plac wraz z całym centrum miasta jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Meczet Kutubijja

Miasto jest otoczone murem pamiętającym XII wiek. W mieście znajdziemy stara medynę pełną wąskich uliczek, straganów i sklepów z przeróżnymi produktami. Za względu na fakt położenia miasta w centrum kraju oraz dużą liczbę turystów zaopatrzenie sklepików jest bardzo dobre. Możemy tutaj kupić przeróżne pamiątki, ale nie brakuje również butików czy sieciówek słynnych europejskich marek. Mamy tutaj okazję odwiedzić berberyjską aptekę i poznać specyfiki berberyjskiej medycyny naturalnej. Jednak marokańska apteka to temat na osobny artykuł.

Warto wspomnieć, że w Marakeszu znajdziemy także znane europejskie sklepy takie jak np. ZARA z pięknymi elementami w kolekcjach wzorowanymi na tradycyjnych marokańskich strojach lub wyposażeniem wnętrz w ZARA HOME utrzymanym w arabskich klimatach.

Inną atrakcją miasta jest Meczet Kutubijja – największy meczet w Marakeszu – położony w południowo-zachodniej części medyny. Meczet budowano w latach 1147 – 1199. Jego budowę rozpoczął założyciel dynastii Almohadów Abd-Al-Mumin.

Lochy Pałaceu El Badi

Dodatkowo możemy odwiedzić ruiny pałacu El Badi, który został zbudowany z rozmachem i przepychem z najdroższych materiałów sprowadzanych z Włoch i Francji. Niestety pozostały z niego tylko ruiny. Co ciekawe został on splądrowany przez jednego z władców Maroka Moulaja Ismaila. Warto zwiedzić lochy pałacu – jeżeli mamy szczęście to będziemy mogli zobaczyć promienie słońca wpadające przez otwory w suficie lochów.

Na koniec możemy zobaczyć XIX wieczny pałac Bahia, które jest esencją architektury islamskiej i marokańskiej. Pałac został zaprojektowany w ten sposób, aby zachować wysoki poziom prywatności jego mieszkańcom.

Marakesz to niewątpliwie serce Maroka i warto zaplanować sobie na zwiedzanie i odpoczynek w tym miejscu, co najmniej kilka dni.

Komentarze
Komentarze
Zapraszamy do pisania komentarzy, zadawania pytań dotyczących oglądanego miejsca. Dodaj komentarz
S
23.02.2014    Odpowiedz
StacjaMarakesz
moim zdaniem jest to najbardziej magiczne miasto na świecie. Jak ktoś potrzebuje przewodnika po polsku zapraszam na stronę www.stacja-marakesz.pl

Marrakesz - Dodaj komentarz