Marrakesz - Opis miejsca

Marrakesz – miasto w południowym Maroku, 1 036 500 mieszkańców (stan z 2006 roku). Jest czwartym co do wielkości miastem Maroka i uchodzi za stolicę południowej części kraju. Leży u podnóża Atlasu Wysokiego, na wysokości 465 m n.p.m.

Marrakesh, Djemaa el Fna in the evening2 (js)

Autor: Jerzy Strzelecki (Praca własna) [GFDL lub CC-BY-SA-3.0], undefined

Marrakesz powstał w drugiej połowie XI wieku - pierwotnie jako niewielki ksar, który w kolejnych wiekach rozrósł się do warownego miasta. Pierwsze mury miejskie wzniesiono już na początku XII wieku - dotrwały one do naszych czasów w niemal niezmienionym stanie. Ich budulcem jest tabia - materiał złożony głównie z czerwonej gliny.

120402-F-NI989-150 (Marrakech)

Autor: USAFE AFAFRICA from Ramstein Air Base, Germany (120402-F-NI989-150Uploaded by High Contrast) [CC-BY-2.0], undefined

Z panowania Almohadów na przełomie XII i XIII wieku Marrakesz był stolicą wielkiego imperium, ciągnącego się od wybrzeży Oceanu Atlantyckiego aż po Trypolitanię. Był to również okres największej świetności miasta, które znacznie wówczas rozbudowano.

Już na początku XIII wieku imperium Almohadów rozpadło się i Marrakesz znalazł się w ogniu wojen domowych. Przejściowo odzyskał swoją rangę jako ośrodek administracyjny

DSC 3991 (4592536013)

Autor: Feliciano Guimarães from Guimarães, Portugal (DSC_3991.jpgUploaded by tm) [CC-BY-2.0], undefined

Odbudowa i przywracanie świetności nękanego klęskami głodu Marrakeszu rozpoczęły się dopiero na początku XVI wieku po zajęciu miasta przez dynastię Saadytów. Sadyci uczynili z Marrakeszu stolicę wielkiego imperium sięgającego od południowej Portugalii aż po Timbuktu, przejmując tym samym kontrolę nad najważniejszymi trasami karawan w tej części świata.

MARRAKECH MOROCCO APRIL 2013 (8713885638)

Autor: calflier001 (MARRAKECH MOROCCO APRIL 2013Uploaded by russavia) [CC-BY-SA-2.0], undefined

Po przejęciu władzy przez dynastię Alawitów - panującą do dziś w Maroku - stolicę przeniesiono do Meknesu, jednak Marrakesz pozostał ważnym ośrodkiem administracyjnym południowej części państwa. Od XVII wieku rozpoczął się jednak powolny upadek miasta, stopniowo tracącego na znaczeniu jako ośrodka handlowego. Sytuacja miasta poprawiła się nieco pod koniec XIX wieku na krótko przed zajęciem kraju przez Francuzów.

MARRAKECH MOROCCO APRIL 2013 (8709729535)

Autor: calflier001 (MARRAKECH MOROCCO APRIL 2013Uploaded by russavia) [CC-BY-SA-2.0], undefined

W czasach kolonialnych miasto znajdowało się pod zarządem paszy Tihamiego al-Glawi. Od czasu uzyskania niepodległości przez Maroko do Marrakeszu napływa ludność z terenów wiejskich, zaś samo miasto jest obecnie jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych Maroka.

W 1985 roku medyna w Marrakeszu została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Ważniejsze zabytki

  • Meczet i medresa Alego ibn Jusufa
  • Meczet Kutubijja
  • Grobowce Saadytów
  • Plac Dżamaa al-Fina (Dżemaa el-Fna)
  • Ogrody Agdal
  • Mury obronne i liczne bramy (m. in. Bab al-Dżadid, Bab Dukkala, Bab ar-Raha)

W mieście znajduje się stacja kolejowa Marrakesz oraz port lotniczy Marrakesz-Menara.

© Źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)
TEKST na licencji CC-BY-SA 3.0
Komentarze
Komentarze
Zapraszamy do pisania komentarzy, zadawania pytań dotyczących oglądanego miejsca. Dodaj komentarz
S
23.02.2014    Odpowiedz
StacjaMarakesz
moim zdaniem jest to najbardziej magiczne miasto na świecie. Jak ktoś potrzebuje przewodnika po polsku zapraszam na stronę www.stacja-marakesz.pl

Marrakesz - Dodaj komentarz