Park Narodowy Timanfaya

Diablo-Timanfaya

Autor: Vcarceler (Praca własna) [CC-BY-SA-3.0 lub GFDL], undefined

Park Narodowy Timanfaya – hiszpański park narodowy, znajdujący się na wyspie Lanzarote, w archipelagu Wysp Kanaryjskich, powstały na terenach wulkanicznych, który swój obecny wygląd zawdzięcza potężnej erupcji w latach 1730 do 1736. W tym okresie codziennie przez 6 lat z około 300 kraterów znajdujących się na tym obszarze, wypływało około 48 mln3 lawy. Do kolejnej erupcji doszło jeszcze w 1824. W sumie park narodowy zajmuje 51,07 km2. Alternatywna nazwa parku to Góry Ognia (Montañas del Fuego).

ES-lanza-timanf-hilario-blick

Autor: Balou46 (Praca własna) [CC-BY-SA-3.0], undefined

Do chwili obecnej w Timanfaya można poczuć wulkaniczny charakter wyspy – kamienie znajdujące się kilka centymetrów pod ziemią mają do 100°C, a na głębokości 10 metrów temperatura dochodzi do 600°C. Personel parku udowadnia prawdziwość powyższych pomiarów, organizując pokazy polegające na wrzucaniu do dołów w ziemi suchych gałęzi, które natychmiast się zapalają, czy wlewając wodę do szczelin w ziemi, które natychmiast zagotowana wybucha na kształt gejzera.

Timanfaya- Lanzarote- Illas Canarias- Spain-T05

Autor: Luis Miguel Bugallo Sánchez (Lmbuga) (Praca własna) [CC-BY-SA-3.0], undefined

Na jednym z wulkanicznych stożków znajduje się punkt widokowy, który został zaprojektowany przez Césara Manrique oraz restauracja El Diablo, która serwuje dania z grilla ogrzewanego przez ciepło wulkaniczne. Po terenie parku organizowane są objazdowe autokarowe wycieczki tzw. Ruta de los Volcanes.

National park Timanfaya

Autor: Stefan Krause, Germany (Praca własna) [FAL], undefined

W 1993 UNESCO uznało teren parku za rezerwat biosfery.

© Źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)
TEKST na licencji CC-BY-SA 3.0