Turcja - Kapadocja

Kapadocja – kraina historyczna w Turcji, charakteryzująca się niezwykłymi formami skalnymi zbudowanymi z tufu wulkanicznego. Niesamowity niemal księżycowy krajobraz, podziemne miasta, kościoły wykute w skałach i ludzie, którzy nadal mieszkają niemal w jaskiniach – to atrakcje, które tutaj na nas czekają.

 Turcja Kapadocja

Po drodze mamy okazję przejeżdżać obok jednego z największych na świecie słonych jezior - Tuz Gölü. Zatrzymujemy się tutaj na chwilę, żeby kontemplować bezkresny spokój tego miejsca. Dla zainteresowanych wizyta na niewielkim straganie, gdzie do kupienia róże pustyni, miniaturki Kapadocji z gipsu i inne drobiazgi. Niewątpliwie najlepiej tak planować trasę, aby znaleźć się przy słonym jeziorze o wschodzie lub o zachodzie słońca, wtedy widok jest najpiękniejszy. W lecie jezioro jest niemal suche, pełne jest tylko soli. Wydobywa się tu ponad połowę soli zużywanej przez Turcję. Jest to także obszar, który upodobało sobie ptactwo, a zwłaszcza Flamingi.

Turcja Kapadocja

Następny punkt programu to podziemne miasto Kaymaklı. 4 poziomy w głąb ziemi są udostępnione do zwiedzania. Generalnie ciasno i chłodno, ale należy docenić pomysłowość budowniczych tego miejsca – dzięki tunelom wentylacyjnym wszystkie pomieszczenia mają dostęp do świeżego powietrza. Do dnia dzisiejszego ciasne pomieszczenia są wykorzystywane, jako magazyny lub stajnie. W przeszłości stanowiły schronienie dla wspólnot chrześcijańskich, które ukrywały się przed prześladowcami.

Turcja Kapadocja

W końcu naszym oczom ukazują się panoramy Kapadocji. Skały na pierwszy rzut oka wydają się niemal miękkie w dotyku. Krajobraz jakby ulepiony z plasteliny. Nazwy mijanych miejscowości przywołują na myśl powieści Tolkiena. Domy wydrążone w skale, nie tylko domy, ale nawet całe miasta, wkomponowane w naturalny krajobraz tego niesamowitego miejsca. Do tego atmosfera spokoju, nostalgii, niezwykła przestrzenność i surowość zapierają dech w piersiach. Na pewno jest to niepowtarzalne miejsce na naszej planecie. Nic dziwnego, że Kapadocja była miejscem narodzin idei życia klasztornego i silnym ośrodkiem chrześcijaństwa w pierwszych wiekach jego istnienia.

Turcja Kapadocja

Wieczorem po zakwaterowaniu w hotelu mamy okazję uczestniczyć w pokazach tańca brzucha, regionalnych tańców tureckich oraz pokazu wirujących derwiszów. Przy okazji degustujemy lokalne wina – przy tej okazji warto wspomnieć, że w krajach muzułmańskich z alkoholami bywa krucho – i dobrze mieć własny zapas na czarną godzinę. Po pokazach zakrapianych winem wracamy do hotelu. Wieczorem robi się tu chłodno, więc niestety nie możemy skorzystać z hotelowego basenu – a po dniu pełnym wrażeń i tak jesteśmy zmęczeni i idziemy spać.

Dla turystów żądnych mocnych wrażeń i pięknych widoków polecamy lot balonem nad Kapadocją o wschodzie słońca. Atrakcja dość kosztowna (ok. 150 euro), ale z relacji uczestników warta swojej ceny. My niestety z przyczyn niezależnych musieliśmy sobie lot odpuścić.

Turcja Kapadocja

W drugim dniu nadal podróżowaliśmy od jednej panoramy do drugiej podziwiając widoki oraz dotarliśmy do Parku Narodowego Göreme. To wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO muzeum, to 350 niewielkich kościółków bizantyjskich wykutych w skale tufowej, niektóre z nich są bogato zdobione freskami. We wczesnych wiekach chrześcijaństwa służyły one mnichom, którzy prowadzili ascetyczne życie w samotności oddając się medytacjom. Odwiedzamy również stary caravanserai, czyli przystań dla karawan, która w czasach jedwabnego szlaku była miejscem, gdzie kupcy zatrzymywali się na noc, uzupełniali zapasy i wymieniali się informacjami.

Tak naprawdę bardzo trudno opisać Kapadocję – tam trzeba po prostu być i zobaczyć to na własne oczy – oczywiście zapraszamy do galerii zdjęć – może chociaż one trochę przybliżą wam to miejsce.

Komentarze
Komentarze
Zapraszamy do pisania komentarzy, zadawania pytań dotyczących oglądanego miejsca. Dodaj komentarz

Kapadocja - Dodaj komentarz