Podróż przez Turcję - Efez

Jednym z pierwszych, a na pewno pierwszym tak rozległym i tak dobrze zachowanym miastem starożytnym, jakie mieliśmy okazję zwiedzać był Efez. Ruiny zajmują spory obszar i zwiedzanie zajmuje kilka godzin w pełnym słońcu. Ale bez wątpienia jest warte zachodu.

 Najlepiej zachowanym i najokazalszym obiektem miasta jest fasada biblioteki Celsusa, która jest widoczna praktycznie od wejścia do miasta, dzięki swojemu usytuowaniu na skrzyżowaniu ulicy Marmurowej i Drogi Kuretów. Budynek został wybudowany w latach 114-117 dla uczczenia pamięci Gajusza Julisza Celsusa, przez jego syna.  

Turcja Efez

Podczas spaceru ulicami miasta, którego historia sięga IX lub nawet XI w. p.n.e. rzuca się w oczy niesamowity kunszt budowniczych, których dzieło przetrwało setki lat. Tak, tutaj można dotknąć historii. Trzeba też mieć na uwadze, że Efez możemy oglądać dzięki pracom archeologicznym i rekonstrukcyjnym. Wiele oryginalnych elementów możemy oglądać w muzeach, a w Efezie gdzie są wystawione na działanie warunków atmosferycznych możemy oglądać ich kopie.

Tuecja Efez

Z ciekawszych i lepiej zachowanych obiektów, należy wymienić Świątynię Hadriana, Bramę Heraklesa, latryny miejskie, Odeon oraz ogromny Teatr wybudowany w III w. p.n.e. na zboczu góry. Dalej mamy Prytanejon, czyli budynek rady miejskiej z I wieku, Świątynię Domicjana, Fontannę Pollia, Monument Memmiusa, Brama Heraklesa, Fontannę Trajana, Łaźnie Scholastyki, Świątynia Serapisa i wiele innych. Liczba dostępnych do zobaczenia obiektów jest imponująca, ale największe wrażenie robi miasto jako całość.

Tuecja Efez

Liczba zachowanych obiektów jest naprawdę imponująca. Należy także zaznaczyć, że w Efezie nadal są prowadzone prace archeologiczne i ciągle odkrywane są nowe obiekty. Niestety dla zwiedzających, których jest tutaj mnóstwo udostępniane są tylko nieliczne dobrze zachowane lub odtworzone obiekty.

Warto wspomnieć, że w Efezie znajdowała się Świątynia Artemidy uznawana za jeden z cudów świata starożytnego, niestety nie przetrwała do naszych czasów i pozostały po niej tylko nieliczne elementy.

Turcja Efez Biblioteka

Dodatkowo powyżej ruin Efezu na wzgórzu Coressus możemy odwiedzić Dom Matki Boskiej, w którym najprawdopodobniej mieszkała pod koniec swojego życia. Wszystko wskazuje na to, że sprowadził ją do Efezu św. Jan w okolicach 37-45 roku, kiedy w Jerozolimie rozpoczęły się prześladowania chrześcijan. Budowla, którą możemy zobaczyć jest datowana na VI wiek i powstała na fundamentach domu Matki Boskiej.

 

Komentarze
Komentarze
Zapraszamy do pisania komentarzy, zadawania pytań dotyczących oglądanego miejsca. Dodaj komentarz

Efez - Dodaj komentarz